Druhy křečků
Křeček zlatý (sýrský)
- Velikost: až 18 cm
- Délka života: 2-3 roky
- Délka březosti: 15-17 dní
- Počet mláďat: 5-10
Křeček sýrský pochází z polopouštních oblastí severozápadní Sýrie a Turecka. Veškerá populace chovaná v zajetí pochází od jediné samičky s mláďaty, která byla odchcena roku 1930 v Aleppu.
Tento křeček je tvor samotářský, proto uděláš nejlépe, budeš-li svého křečka chovat samostatně a chceš-li mít přece jen více křečků a možná i mláďata, měl by mít každý křeček svou ubikaci a páreček křečků k sobě připouštěj jen v době páření, což je cca každých pět dnů. Ostatní dny je samička k samečkovi agresivní. Mladé by měla mít nejdříve ve 3 měsících. Ve 3 týdnech by se měly mláďata odstavit.
Křeček je aktivní hlavně v noci a potřebuje se pořádně vyřádit, k tomu mu slouží množství hraček a také možnost se občas proběhnout v uzavřeném pokoji za stálého dozoru. Potřebuje pokojovou teplotu, při teplotě pod 10 stupňů upadá do zimního spánku.
Byla vyšlechtěna celá řada barevných i jiných mutací. Známí jsou dlouhosrstí i krátkosrstí, černí, krémoví, skořicoví, žlutí, dvoubarevní i tříbarevní.
Křeček džungarský
- Velikost: do 9 cm
- Délka života: 2-3 roky
- Délka březosti: 18-21 dnů
- Počet mláďat: 2-8
Křečík džungarský obývá travnaté a pelyňkové stepi náhorních planin Střední Asie, Zabajkalí a Kazachstánu.
Tyto křečky můžete chvovat i spolu, jen pozor - samička může mít mladé každé tři týdny, takže by se ti mohli brzo doma přemnožit. Nejlépe uděláš, když si koupíš páreček křečíků-sourozenců, kteří spolu budou vyrůstat od malička. Na mateřství by samička měla být stará asi 4 měsíce. ve 3-4 týdnech je možné mláďata odstavit.
Je aktivní hlavně v noci a také se rád proběhne po pokoji. Celkem dobře se dá ochočit. Neupadá do zimního spánku.
Křeček Robowského
- Velikost: do 7 cm
- Délka života: 1,5-2 roky
- Délka březosti: 19-22 dní
- Počet mláďat: 3-5
Žije v písečných pouštích ve střední Asii. Křečík Robowského je nejmenši ze všech křečíků a také se dožívá nejmenšího věku.
Tohoto křečka, stejně jako křečka džungarského můžete chovat v párech. Také je zde riziko přemnožení, takže raději měj pro každého křečka ubikaci, kdyby těch mrňousů bylo už moc.
Také tento křeček žije nočním životem.
Křeček Cambellův
- Velikost: 7-10 cm
- Délka života: 1,5-2 roky
- Doba březosti: 17-20 dní
- Počet mláďat: 4-6
Žije ve stepích a polopouštích v několika oblastech Číny a Mongolska.
Tito křečci se snášejí se v párech i ve větších skupinách, pokud je dostatečně velké terárium. Ale z důvodů rychlého množení křečků nedoporučuji je mít stále spolu. Sameček pomáhá samičce při porodu. Vůči chovateli bývají spíše agresivnější.
Občas bývá zaměňován s křečkem džungarským.
Křeček čínský
- Velikost: do 11 cm
- Délka života: 2-2,5 roku
- Doba březosti: 20-22 dní
- Počet mláďat: 5-7